Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Komunikat Zarządu Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Leczenie, Oczyszczanie Ciała i Umysłu, Zdrowie, Medycyna.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JMWDołączył: 13 Sty 2003
Posty: 1683
Skąd: Kanton, Chiny

PostWysłany: 2010 08 06 08:55    Temat postu: Komunikat Zarządu Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej Odpowiedz z cytatem

"Po owocach ich czynów poznacie ich."

Zatem poznaj działanie polskiego rządu:

"Komunikat Zarządu Polskiej Izby Zielarsko-Medycznej"
http://www.izbazielarska.org.pl/wpisy.php?d=li&idw=74a266064c0d76&leaf=6c218c58d9ecb9&dzial=3

Przykład niszczenia tego, co jest dobre dla ludzi a niekorzystne dla korporacji -- chyba nie trzeba wymieniać, których.

Rozwiązanie? Co proponujesz? Jak usunąć to zło, które uderza bezpośrednio w ludzi?


kopia tego ważnego dokumentu, bo może tam zniknąć


---------------------------------------------
"Komunikat.
Polska Izba Zielarsko-Medyczna i Drogeryjna, przedstawia aktualną sytuację, w jakiej znalazło się ok. 1200 sklepów zielarsko-medycznych i wpływ tej sytuacji na dostęp obywateli do leków roślinnych oraz na przyszłość Zielarstwa w Polsce.W 2009 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało dwa akty prawne, regulujące zasady obrotu pozaaptecznego produktami leczniczymi, dopuszczonymi do sprzedaży w sklepach zielarsko-medycznych.Były to:

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 02.02.2009r. w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych /Dz.U. nr 24, poz.151 /.- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 06.10.2009 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych. /Dz.U. nr 171, poz.1335 /.W efekcie ogłoszenia tych dwóch rozporządzeń, ze sklepów zielarsko-medycznych wycofano ogromną ilość, tj. ok. 1000 podstawowych ziół i leków, które dostępne były w naszych sklepach od kilkudziesięciu lat.

Wśród skreślonych produktów leczniczych znalazły się tak podstawowe leki jak maść ichtiolowa, maść bursztynowa, maść cynkowa, Rutinoscorbin , Validol, witamina C 200mg a nawet sól bocheńska czy pasta borowinowa.

Niestety Polska Izba Zielarsko-Medyczna i Drogeryjna nie znalazła się w gronie organizacji, do których projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji zewnętrznych. Wśród podmiotów, z którymi konsultowano rozporządzenie znalazło się nawet Stowarzyszenie Zagranicznych Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych natomiast Polska Izba Zielarsko-Medyczna, której członków dotyczyły te rozporządzenia, została w konsultacjach pominięta. Projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów przekazany został do uzgodnień zewnętrznych w dniu 12 listopada 2008r. z terminem zgłaszania uwag do dnia 19 listopada 2008r. Przez kilka dni był zatem dostępny na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia. Trzeba było wyjątkowego szczęścia żeby projekt ten na stronach internetowych zauważyć w ciągu tych paru dni.

W październiku 2009r., po licznych głosach krytycznych pod adresem rozporządzenia z 06.10.2009r. Ministerstwo Zdrowia przyznało się do popełnienia błędu i obiecało jak najszybciej poprawić rozporządzenie.

Pierwszą próbę podjęto w grudniu 2009r. Na stronach internetowych Ministerstwa pojawił się projekt wykazu, który był tak zły, że Ministerstwo Zdrowia samo wycofało się z tego projektu.

Również w grudniu PIZMiD uzyskała odpowiedź na pismo z prośbą o ustalenie terminu spotkania
w Ministerstwie Zdrowia. Ustalono termin na 08.01.2010r. W spotkaniu uczestniczyli, z ramienia Ministerstwa Zdrowia Dyrektor Departamentu Leków dr Giermaziak, oraz przedstawiciele PIZMiD. Niestety ustalenia poczynione na tym spotkaniu nie weszły w życie i tym samym rozmowy te nie przyniosły żadnych efektów.

Przedstawiciele sklepów zielarsko-medycznych zwrócili się też o pomoc do Nadzwyczajnej Komisji „Przyjazne Państwo”. Dezyderat nr 29 Komisji zalecił Ministerstwu Zdrowia zlikwidowanie barier w działalności sklepów zielarskich. Na kolejnym posiedzeniu komisji „Przyjazne Państwo”, w dniu 17.03.2010r. przedstawiciele Ministerstwa przedstawili odpowiedź na dezyderat. Odpowiedź ta została odrzucona przez Posłów z Komisji. Przewodniczący Komisji śp. Poseł Woda wnioskował o przywrócenie wcześniejszych przepisów regulujących sprzedaż leków w sklepach zielarskich.

W tym samym dniu tj. 17.03.2010r. pojawił się na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia nowy wykaz produktów leczniczych. Oczekiwaliśmy go z dużą niecierpliwością gdyż sytuacja ekonomiczna sklepów zielarsko-medycznych pogarszała się z dnia na dzień. Nasi klienci, przede wszystkim ludzie starsi też liczyli na przywrócenie skreślonych leków do sprzedaży w naszych sklepach. Nie bez znaczenia jest fakt, że większość leków, które zostały skreślone to głównie tańsze, polskie leki.

Niestety, Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym projekcie rozporządzenia w sprawie wykazu produktów leczniczych 17.03.2010r. przedstawiło wykaz, który o kolejne kilkaset pozycji zmniejszył ilość leków w stosunku do wykazu z października. A zdawało się nam w październiku 2009 r., że już nie może być gorzej. Skreślono dodatkowo takie leki jak Amol, Raphacholin C i niektóre zioła.

Polska Izba Zielarsko-Medyczna wzięła udział w konsultacjach społecznych tego projektu rozporządzenia. Wskazaliśmy na liczne usterki i błędy oraz niezgodność rozporządzenia z prawem Polskim
i Unijnym. Na nasze pismo nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie uzyskaliśmy również odpowiedzi na dwa pisma z lutego i marca, w których PIZMiD zwracała się do Ministerstwa z prośbą o ustalenie terminu spotkania w sprawie wykazu produktów leczniczych. Mimo, że obydwa pisma wpłynęły do kancelarii Ministerstwa i zostały tam zarejestrowane do dziś tj. do dnia 17.05.2010r. nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.

Natomiast w dniu 29.04.2010r. pojawił się na stronach internetowych MZ kolejny projekt rozporządzenia. Termin konsultacji społecznych został określony na dzień 07.05.2010r. Załącznik zawierający wykaz produktów dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych był nieaktywny aż do dnia 30.04.2010r. kiedy to, po naszej interwencji w Ministerstwie poprawiono dokument.

PIZMiD zwróciła się do Ministerstwa z wnioskiem o przedłużenie terminu konsultacji ze względu na błąd techniczny w opublikowanym projekcie oraz przypadające w tym okresie trzy dni ustawowo wolne od pracy, co w efekcie dawało cztery dni robocze na przygotowanie opinii. Ministerstwo Zdrowia odmówiło.

Projekt z 29.04.2010r. nie uwzględnił poprawek jakie zgłosiliśmy do projektu z marca 2010r. Nie poprawiono żadnych błędów, pojawiły się natomiast nowe błędy techniczne i merytoryczne. W ustalonym terminie zgłosiliśmy uwagi do tego projektu.

W związku z tragiczną sytuacją sklepów zielarskich i trwającymi już siedem miesięcy kolejnymi, nieudanymi próbami Ministerstwa poprawienia wadliwych rozporządzeń, Zarząd PIZMiD postanowił podjąć decyzję o zamanifestowaniu naszych problemów na ulicach Warszawy tj. przed gmachami Sejmu i Ministerstwa Zdrowia.

W dniu 12.05.2010r. otrzymaliśmy do wiadomości kolejną odpowiedź ministra Twardowskiego na dezyderat nr 29 komisji „Przyjazne Państwo”. Wynikało z niej, że Ministerstwo nie zamierza w żaden sposób wyjść naprzeciw problemom zielarzy.

Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia żadnej odpowiedzi na nasze pisma
i opinie. Trudno za taką odpowiedź uznać telefoniczną informację, przekazaną w dniu 13.05.2010r o godz. 13, że minister Twardowski oczekuje prezesa PIZMiD na spotkaniu o godz. 11 następnego dnia, tj. 14.05.2010r. w Warszawie, w sprawie złożonych przez Izbę pism. Dobry obyczaj nakazuje zawiadomić zainteresowane strony przynajmniej 24 godz. wcześniej przed planowanym spotkaniem i podać konkretny temat mającego się odbyć spotkania. W kontekście opublikowanej w dniu 12.05.2010r. odpowiedzi na dezyderat, przedstawiającej stanowisko Ministerstwa w sprawie sklepów zielarsko-medycznych, Zarząd PIZMiD uznał za zasadne nie brać udziału w spotkaniu 14.05.2009r.Wszystkie swoje decyzje Ministerstwo Zdrowia uzasadnia troską o bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta.

Pragniemy zaznaczyć, że nie zmieniło się bezpieczeństwo stosowania produktów leczniczych wycofanych
z obrotu w sklepach zielarsko-medycznych. Zmianie nie uległy też warunki przechowywania i dystrybucji produktów leczniczych, gdyż sklepy zielarsko-medyczne spełniają wszystkie wymogi stawiane przez ustawę Prawo Farmaceutyczne i późniejsze rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego, a także wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal i wyposażenie tych placówek /Dz.U.Nr 21, poz.118/. Przestrzeganie w/w aktów prawnych w sklepach zielarsko-medycznych nadzorowane jest przez Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych.

W imię bezpieczeństwa pacjenta, ograniczono również sprzedaż produktów leczniczych tylko do najmniejszych opakowań. Klient sklepu zielarskiego może kupić dowolną ilość opakowań każdego leku i tu Ministerstwo Zdrowia nie ustanawia progu zakupowego, natomiast warunkiem dopuszczenia do obrotu jest fakt, że musi być to opakowanie o najmniejszej ilości tabletek lub najmniejszej gramaturze w przypadku maści.
Np. można kupić nawet dwadzieścia opakowań tabletek Apap, jedynym warunkiem jest to żeby były to opakowania maksymalnie po 12 tbl. Opakowania większe, tańsze mogą być dostępne tylko w aptekach.

Równocześnie, wszystkie odebrane nam produkty lecznicze, mimo troski Ministerstwa Zdrowia
o bezpieczeństwo obywateli, dostępne są w dowolnie dużych opakowaniach, w aptekach internetowych.

Każdy z nas może kupić w aptece internetowej dowolny lek dostępny bez recepty, nawet Gripex czy Ibuprom Zatoki, leki które nigdy nie były dostępne w sklepach zielarsko-medycznych. Jednym kliknięciem na klawiaturze komputera można kupić lek, bez konsultacji z farmaceutą, bez informacji czy robi to osoba dorosła czy też dziecko i kurier dostarczy nam przesyłkę do domu. Kurier, który nie zna nawet treści ulotki informacyjnej , nie zna warunków właściwego przechowywania dostarczanych leków i który często nawet nie ma świadomości tego, że w przesyłce znajduje się produkt leczniczy.

Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia ograniczenia w dystrybucji produktów leczniczych
w sklepach zielarsko-medycznych, doprowadziły już do likwidacji wielu sklepów zielarsko-medycznych. Jeśli
ta sytuacja nie zmieni się, to doprowadzi to w efekcie do masowej likwidacji tych podmiotów gospodarczych. Niezwykle istotne jest, to że sklepy zielarsko-medyczne są ostatnim ogniwem łańcucha łączącego rolników-plantatorów ziół, producentów leków ziołowych, producentów preparatów uzdrowiskowych i balneologicznych. W przypadku likwidacji sklepów zielarsko-medycznych, zostanie zakłócona dystrybucja wielu leków ziołowych, które to leki niekoniecznie znajdą się w ofercie aptek.

Doprowadzi to do osłabienia, a nawet likwidacji hurtowni leków ziołowych , małych przedsiębiorstw produkujących leki ziołowe, a w efekcie uderzy w rolników plantatorów. W efekcie spowoduje to nieodwracalne osłabienie pozycji Zielarstwa w Polsce.

Polska Izba Zielarsko-Medyczna i Drogeryjna podjęła wiele prób przeciwdziałania zaistniałej sytuacji.

W sklepach zielarsko-medycznych w całej Polsce zbieraliśmy podpisy klientów naszych sklepów, którzy
nie wyrażają zgody na takie działania Ministerstwa Zdrowia. Zebraliśmy ponad 40 tysięcy podpisów niezadowolonych z wprowadzonych ograniczeń klientów.

W naszej sprawie złożyli interpelacje poselskie w Sejmie m.in. posłowie Bolesław Piecha, Ryszard Zawadzki. Uzyskaliśmy poparcie senatora Zbigniewa Szaleńca.Zarząd PIZMiD stoi na stanowisku, że tragiczna i z dnia na dzień pogarszająca się sytuacja sklepów

zielarsko-medycznych wymaga podjęcia zdecydowanych działań.

Brak reakcji ze strony Ministerstwa na nasze problemy, będące efektem złych rozporządzeń
i nadmiernie przedłużających się w czasie prób poprawienia tych aktów prawnych, doprowadziły do podjęcia tak trudnego i ostatecznego kroku jakim jest manifestacja.

Zapowiedziany na dzień 19.05.2010r protest ma na celu przywrócenie skreślonych z wykazu produktów leczniczych. Naszym zdaniem ich usunięcie z wykazu z pewnością nie było podyktowane dbałością o zdrowie
i bezpieczeństwo obywateli.

Zniesienie barier w działaniu sklepów zielarsko-medycznych, spełniających istotną rolę w szeroko rozumianej profilaktyce zdrowotnej, niewątpliwie przyczyni się do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa
i umocni wielowiekowe tradycje zielarstwa w Polsce."
---------------------------
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MAPDołączył: 14 Sty 2003
Posty: 52
Skąd: Białystok

PostWysłany: 2010 08 07 20:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest kilka rzeczy na świecie które mnie naprawdę w-k-u-r-w-i-a-j-ą.
takie działanie "państwa" jest jedną z nich.\choćbym nawet chciał byc spokojny to nie chcę Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość WP Kontakt
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Leczenie, Oczyszczanie Ciała i Umysłu, Zdrowie, Medycyna. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group