Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

niedożywienie chorych

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Leczenie, Oczyszczanie Ciała i Umysłu, Zdrowie, Medycyna.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacek65

PostWysłany: 2009 01 22 13:25    Temat postu: niedożywienie chorych Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem na onecie tekst o nieprawidłowym żywieniu chorych w polskich szpitalach, co może prowadzić do niedożywienia, co o tym sądzicie?
http://wiadomosci.onet.pl/1528056,2677,1,kioskart.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Salomea

PostWysłany: 2009 01 22 14:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedzenie w szpitalu rzeczywiście nie jest apetyczne. Rano chory dostaje 2 kromki chleba i kawałek masła. Do tego jeszcze jeżeli nie ma swojego kubka, swojej łyżki i swojego noża to chyba powinien być magikiem aby rozsmarować tę kosteczkę masła na kromce. Jeżeli ktoś jest po zabiegu, nie może wstawać, ruszać się, to salowa (czy też dietetyczka) wydająca posiłki NIE MA CZASU aby zająć się tą osobą (ma takich na oddziale kilkanaście) i dlatego też te osoby najczęściej nie jedzą. Obiad składa się najczęściej z jednego dania. Zupy albo kaszy, ziemniaków, kawałka mięsa .. najczęściej gulaszu. Kolacja to znowu 2 kromki chleba. Szczerze mówiąc - obraz nędzy i rozpaczy. W więzieniach karmią znacznie lepiej (może dlatego, że gotują też więźniowie najczęściej).
W ośrodkach prywatnych (nie refundowanych przez NFZ, albo refundowanych częściowo) obraz wygląda troszkę lepiej. Chorzy do śniadania dostają dodatek w postaci (najczęściej) taniej wędliny, plastra sera żółtego czy pasty rybnej.
Nie wiem czy miałabym apetyt, będąc chorą, leżąc w szpitalu (co już nie jest przyjazne dla człowieka), w dodatku na sali z osobami równie, albo nawet bardziej chorymi ode mnie.
Dodatkowo leki, którymi bombardowany jest człowiek w szpitalu znacznie zmniejszają apetyt. Najczęściej ludzie w szpitalu czują strach, lęk. Boją się, sytuacji w której się znajdują, najczęściej osoby starsze, które znalazły się w szpitalu pierwszy raz w życiu.
Prawdą jest, że lekarze nie pytają się o to, czy pacjent coś zjadł w ciągu dnia (interesują ich bardziej funkcje wydalnicze pacjenta Very Happy ). Są oczywiście wyjątki, ale.. bardzo rzadkie, gdzie chorym obłożnie pacjentem opiekuję się ktoś.
Natomiast przeważnie, jeżeli chory nie może liczyć na pomoc rodziny (a ta przecież nie zawsze może zapewnić osobie chorej opiekę przez 12 godzin na dobę) to głoduje w szpitalu, gdyż nie ma możliwości sięgnięcia po talerz z zupą, czy kromkę chleba z kosteczką masła na środku.
Pamiętam jak opowiadała mi moja kuzynka, po 20 godzinnym porodzie poprosiła pielęgniarkę o coś do jedzenia, gdyż czuła się bardzo słaba i głodna. Pielęgniarka po 3 godzinach przyniosła jej suchą, nieświeżą bułkę Na szczęście do kuzynki przyszła rodzina z wiktem Smile
Może wydawać się, iż piszę bardzo negatywnie o polskich szpitalach (no cóż.. trzeba spojrzeć prawdzie w oczy).
Ale często spotykałam się właśnie w szpitalach z faktem.. kradzieży jedzenia. Szczególnie osobom bardziej chorym kradnie się jedzenie z szafki. Nieraz słyszałam o tym, że głodna osoba wyjadała pasztet ręką z pojemnika, albo rzucała się na czekoladę, zjadając na raz kilka tabliczek. (dotyczyło to bardziej szpitali i zakładów psychiatrycznych, gdzie problem odżywiania jest jednym z priorytetowych, szczególnie w mniemaniu pacjentów, dla których pory posiłków są jedyną zmianą w grafiku dnia).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
jacek65

PostWysłany: 2009 05 25 16:14    Temat postu: nie tylko w Polsce Odpowiedz z cytatem

Nie tylko w Polsce można umrzeć z głodu w szpitalu:
http://wiadomosci.onet.pl/1558371,2678,1,glodowa_smierc_w_szpitalu,kioskart.html
Powrót do góry
hunab-ku

PostWysłany: 2009 05 30 12:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co ma szpital do tego .... jak ktos chce z głodu umrzeć to może to zrobić gdziekolwiek Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jacek65

PostWysłany: 2010 04 26 10:09    Temat postu: niedożywienie chorych Odpowiedz z cytatem

wydawałoby się że sprawa jest prosta - chorego, słabego, który tego wymaga trzeba karmić:
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,7812586,Szpitale_nie_chca_przyjmowac_niedozywionych_pacjentow.html
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Leczenie, Oczyszczanie Ciała i Umysłu, Zdrowie, Medycyna. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: