Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY
Dyskusje o inedii, niejedzeniu, poszczeniu, dietach i inne.

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Post a fazy księżyca

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Inedia, Niejedzenie, Post.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kobra

PostWysłany: 2016 03 09 22:52    Temat postu: Post a fazy księżyca Odpowiedz z cytatem

Pytanie niby z dziedziny podstawowych: w jakich dniach najlepiej przeprowadzać post, jeśli chodzi o fazę księżyca?

Chcę też się upewnić, jak rozróżnia się te fazy: I faza to, jak rozumiem, okres od nowiu do półksiężyca, II faza - od półksiężyca do pełni, III - od pełni do półksiężyca i IV - od półksiężyca do nowiu? Dobrze rozumuję?

Pytanie jest o tyle nurtujące, że pojawiają się w tym temacie niejako zupełnie sprzeczne informacje.

Jedni uważają (tak przynajmniej wnioskuję z wypowiedzi), że post należy przeprowadzać po pełni (czyli III i IV kwadra w zależności od jego trwania), gdyż wtedy - analogicznie do księżyca - ciała zaczyna jakby ubywać, chce się też mniej jeść.

Inni jednak - na przykład autorytatywny Małachow - twierdzi, że najkorzystniejsza jest faza II i IV. Filozofia tego jest taka, że przed pełnią i w jej czasie organizm najbardziej się 'rozkręca', pracuje na pełnych obrotach, w związku z czym także szybciej się oczyszcza. Natomiast I i III faza są niekorzystne, bo wtedy organizm 'zaciska się' i trzyma złogi. Te okresy są dobre do diety regeneratywnej, przyswajania.

Więc wychodzi na to, że post tuż po pełni jest najłatwiej przetrzymać, ale też jest najmniej skuteczny?

Jakie Wy macie zdanie na ten temat?

Joachimie, czy Ty poleciłbyś przeprowadzenie postu przed pełnią i w czasie jej trwania, czy raczej tuż po niej?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Matek

PostWysłany: 2016 03 10 20:14    Temat postu: chyba zaraz po pelni Odpowiedz z cytatem

Kobra,

no wlasnie wydaje mi sie, ze u Malachowa jest tak samo (choc numeracja poszczegolnych faz jest dla mnie niezbyt zrozumiala) - najlepiej rozpoczynac post wraz z rozpoczeciem pelni, albo zaraz po pelni - no wszak taka 100%-wa pelnia trwa kilka godzin.No ale przeciez jesli planujesz dluzszy post i zaczniesz pare dni przed pelnia, to tez cacy.

Malachow wychodzenie z glodowki zaleca wraz z rozpoczeciem nowiu.

Ja to widze tak: zaczynac najlepiej w okolicach pelni, wychodzic - w okolicach nowiu.

To jesli chodzi o informacje, bo z doswiadczenia widze, ze latwiej sie posci blizej nowiu. Psychika wydaje sie bardziej ustabilizowana:)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JMW

PostWysłany: 2016 03 12 16:59    Temat postu: Re: Post a fazy księżyca Odpowiedz z cytatem

Kobra napisał:
Joachimie, czy Ty poleciłbyś przeprowadzenie postu przed pełnią i w czasie jej trwania, czy raczej tuż po niej?

Post korzystniej, dla ciała, jest rozpoczynać z chwilą wyjścia księżyca z pełni. Czyli: Jeżeli dzisiaj jest pełnia, najpóźniej od jutra poszczę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Kobra

PostWysłany: 2016 03 25 18:20    Temat postu: kwestia postu i faz księżycowych Odpowiedz z cytatem

Matku - dzięki za wyjaśnienia. Faktycznie Małachow coś miesza z tymi fazami, trochę ciężko się połapać.

Joachimie - dziękuję Ci bardzo za rozwianie wątpliwości. Właściwie nie wiem, dlaczego nie zapytałem Cię o to wcześniej. Wszak powiadają, że kto pyta - nie błądzi: )
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum INEDIA, NIEJEDZENIE, POST I INNE TEMATY Strona Główna -> Inedia, Niejedzenie, Post. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: